piątek, 26 września 2014

"Wodołaz" Labrador Retriever - przewodnik po rasach psów cz. 2.


Dark Water´s Dreaming Hawk
Nazwa: Labrador Retriever (dawniej Pies św. Jana)
Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Wysokość: 56 – 57 cm (psy),
54 – 56 cm (suki)
Masa: 29,5 – 36 kg (psy),
25 – 32 kg (suki)
(Uwaga: wagę podano w/g wzorca AKC; wzorzec FCI nie podaje wagi)

Klasyfikacja wg. FCI: Grupa VIII, Sekcja 1,
numer wzorca 122




Krótki rys historyczny.
Labrador został stworzony głównie do polowań, miał z wielkim entuzjazmem współpracować z człowiekiem oraz być mu oddanym. Pomagał rybakom w łapaniu ryb wymykających się z sieci oraz aportowaniu zestrzelonych ptaków. Wywodzi się bezpośrednio od psów, które do Anglii przybyły z Nowej Fundlandii. Po przywiezieniu na Wyspy, szybko doceniono jego walory użytkowe. Anglicy starali się stworzyć psa lżejszego i krótkowłosego, nie zmieniając jednocześnie cech jego charakteru. Bardzo szybko zdołał zdobyć również ludzkie serca, dzięki swojemu wyglądowi oraz wspaniałemu temperamentowi. Dziś labradory to jedne z najbardziej wszechstronnych użytkowych psów na świecie.




















Temperament.
Na pewno znacie film "Marley i ja", gdzie słodki szczeniak rujnuje życie pewnej osoby. Nie jest to do końca prawda. Jeżeli decydujemy się na pieska tej rasy ( tak na prawdę, to każdej innej również się to tyczy) musimy się przygotować na to, że szczeniak przez kilka miesięcy swojego życia będzie wiecznie coś gryzł, ponieważ w wieku 3-6 m-cy następuje wymiana zębów mlecznych na stałe. W tym okresie należy wyposażyć się w różnego rodzaju gryzaki.
Prawdą jest, że labradory to bardzo łagodne psy, szybko przyswajające komendy. To pies stworzony do pracy z człowiekiem, idealny do niemalże wszystkich sportów kynologicznych. Nie nadaje się jednak na stróża. Obcego raczej przywita, niż zajadle obszczeka, a znudzony ucieknie z posesji w poszukiwaniu towarzystwa.
Każdy właściciel tego psa na pewno zgodzi się z poniższym obrazkiem :)




Wyrażenie ogólne.
Labrador to pies typowo użytkowy, nie powinien sprawiać wrażenia otyłego. Występuje 
w trzech podstawowych kolorach:
- biszkoptowym:















- czekoladowym





























- czarnym




















Kończyny tylne powinny być umiarkowanie kontowane, ogon noszony poziomo, uszy załamane. Labrador posiada gruby i mocny kościec, przez to często psa o dobrej figurze nazywamy otyłym. 

Kalectwo rasy.
Coraz częściej spotykamy labradory z okropną nadwagą. Istne czołgi w psiej skórze. Spowodowane jest to na pewno nieuwagą w karmieniu naszego pupila. Dobrze zbilansowana dieta oraz rozmaite ćwiczenia ruchowe powinny pomóc wyeliminować prawdopodobieństwo nadwagi, ale należy cały czas uważać.



















Zdecydowanie moim ideałem tej rasy jest suka z węgierskiej hodowli "Blackthron".

Blackthorn ASCELLA























Zdrowie.
Jak każda duża rasa choruje na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych oraz młodzieńcze zapalenie kości. Problemy te może wzmagać nadwaga. Oprócz tego zdarzają się choroby oczu i uszu.







































Pielęgnacja.
Nie jest to wymagająca rasa pod względem pielęgnacji. Wystarczy wyczesywać sierść dwa razy w tygodniu, regularnie, jednak w czasie linienia najlepiej kilka razy. Kąpiel tylko w tedy, kiedy jest ona konieczna.

























Ruch i karmienie. 
Labradory ( tak jak pozostałe retrievery) kochają wodę. Nie ominą żadnego zbiornika wodnego, w którym można się pomoczyć. Oprócz tego lubią aportować i są w tym bardzo dobre. Nadają się do prawie wszystkich sportów, ale najbardziej agility, obedience, dog diving, dummy. 
Należy nie przesadzić z karmieniem, ponieważ może to prowadzić do ww. nadwagi.

































Źródła:
Tekst:
  • książka "Pies-poradnik dla miłośników"
  • wiedza własna
Zdjęcia:

1 komentarz:

  1. W tytule jest błąd - wodołaz to inna nazwa nowofundlanda.

    OdpowiedzUsuń